2016-2017 Piano Concerto Festival

Grades K-3

Student Teacher
Group I
1st Sophia Hou Rosita Mang
2nd Charles Gibb Rosita Mang
3rd Michael Zhou Nancy Breth
Hon. Men. Cameron Huang Silva Blazquez
Tristan Park MiHyang Joo
Group II
1st Thai Nguyen Marjorie Lee
2nd Ellie Nguyen Marjorie Lee
3rd Robert Goodner Rosita Mang
Hon. Men. Jonathan Li Valentina Bransburg
Group III
1st Chloe Giglio Margarita Gramaticova
2nd tie Daisy Lin Daniel Lee
Meredith Yu Valentina Bransburg
3rd Ayla Zhang Margarita Gramaticova
Hon. Men. Ellin Kwak MiHyang Joo
Matthew Peng Jun Yang
Aaron Wu Valentina Bransburg
Group IV
1st Kalan Warusa Marjorie Lee
2nd Lucas Liu Rosita Mang
3rd Ruby Diao Taylor Henninger
Hon. Men. Emily Gu Rosita Mang
Grades 4-5
Group I
1st Sophia Lin Marjorie Lee
2nd Clara Xiao James Litzelman
3rd Olivia Liu Christiane Huff
Hon. Men. Marcela Gonyea Anna Ouspenskaya
Group II
1st Leah Miller Douglas Harrington
2nd Aaron Liu Jun Yang
3rd Daniel Wu Douglas Harrington
Hon. Men. Evangelina Thornton Anna Ouspenskaya
Group III
!st tie Zoey Liu Douglas Harrington
Daniel Miller Douglas Harrington
2nd tie Rowan Hou Valentina Bransburg
Audrey Zheng Jun Yang
Group IV
1st Victoria Xiao David Kosutic
2nd Nina Zhang Valentina Bransburg
3rd tie Andrew Wang Valentina Bransburg
Nicholas Zhu David Kosutic
Group V
1st tie Michelle Dong Marjorie Lee
Gianna Mo Valentina Bransburg
2nd Jacqui Go Silva Blazquez
3rd tie Sanne Brunsman Narciso Solero
Nicole Chin Marjorie Lee
Group VI
1st Jessica Wang Marjorie Lee
2nd Isabella Cai Barbara Cackler
3rd Chloe Jahng MiHyang Joo
Grades 6-7
Group I
1st Kenneth Duong Silva Blazquez
2nd Nik Nazarenko Anna Ouspenskaya
3rd Arnav Kadam Marina Chamasyan
Group II
1st Yihong Song Marina Chamasyan
2nd tie Angela Zhang Margarita Gramaticova
Grace Zhang James Litzelman
3rd tie Samuel Wang James Litzelman
Jessica Ye Margarita Gramaticova
Group III
1st Sophia Go Silva Blazquez
2nd Cindy Yang Jun Yang
3rd Enoch Li Elza Ritter
Group IV
1st Amy Tsou Rebecca Salt
2nd Ava Ghods Oxana Titova
3rd Clara Do Rosanne Conway
Group V
1st Michelle Ru Jun Yang
2nd Catherine Pak Dominique Shim
3rd Blaire Zhao David Kosutic
Grades 8-9
Group I
1st Ted Li Elza Ritter
2nd  Isaac Chiu Marina Chamasyan
Group II
1st Julian Lee Victoria Wyatt
2nd tie Irina Lee Rebecca Salt
Michelle Yue Marjorie Lee
Group III
1st Ashley Zheng Jun Yang
2nd Shing Gao Yoshinori Hosaka
3rd Jonathan Tseng Yoshinori Hosaka
Group IV
1st Andrew Zhang Marjorie Lee
2nd Christopher Kan Margarita Gramaticova
3rd Bryan Zhang Nancy Breth
Grades 10-12
Group I
1st Wendy Yin James Litzelman
2nd Jasper de Boor Douglas Harrington
3rd tie Ethan Callahan Victoria Wyatt
Helen Park Victoria Wyatt
Group II
1st Kevin Liang Narciso Solero
2nd Alex Peng Nancy Breth
3rd Solomon Duane Marjroie Lee